How to Size a Multi-Split Air Conditioner (Complete Guide)
Brisbane’s humid summers demand the right multi-split air conditioner size — or you’ll face high bills, une...
Read more
Portable Water Pressure AirCon/Car Cleaner - Rechargeable Battery torch 15L 12V
When the trigger is released, the dynamic pressure shuts the motor off automatically. When the trigger is pressed the pressure drop automatically activates the motor and pressure is formed once again with a slight delay. To ensure correct automatic shutoff operation, the time interval between trigger release and engagement must not be less than 5-10 seconds. To ensure correct use of model automatic shutoff pressure washer, do not leave the machine in automatic stop condition for more than 10 minutes.
12- month warranty
| Pressure (PSI) | 3-9 Bar (43.5 to 130.5psi) |
| The life span for Motor Pump | over 500 hours |
| Power | 60W |
| Voltage | 12V |
| Accessories | Hose, Power Cord, Spray Gun, Battery, Charger |
| Power Cord | 3 meter, black |
| Hose | 6 meter, black, PVC |
| Spray gun parts | Nozzle head, Showerhead, Brush head |
| Optional parts | Adaptor(12V 6A), ICAN Torch Power Supply |
| Mode of water flow | High-frequency vibration |
| Certification |
CE & RoHS.ISO9001:2000.Patent EESS approval |
| Flow Rate | 2.2L/min |
| Range of the water spray | 23ft to 26ft |
| Size of color box | 420 x 240 x 380mm |
| N.W. | 5.45 KG |
| G.W. | 6.6 KG |
You can also pair with our Air Conditioner High Quality Cleaning Bag.
No specification available.
Recommended Products
Hand-picked products first, then auto-filled recommendations.
Aircon Buying Guide
Explore practical buying guides, installation tips, and expert advice for air conditioners and electrical products.
Brisbane’s humid summers demand the right multi-split air conditioner size — or you’ll face high bills, une...
Read more
Brisbane's humid air, pollen, dust, and bushfire smoke can make your home feel stuffy and trigger allergies...
Read more
Thinking ducted or ductless for your home? Discover exactly how ducted central HVAC works, the honest pros ...
Read more