Starsparky
Smart Home Wifi Controlled GPO Plug 2 AC Wall Socket with Double Touch Switch Power Points
Smart Home Wifi Controlled GPO Plug 2 AC Wall Socket with Double Touch Switch Power Points
SKU:WGPO2-Grey
Couldn't load pickup availability
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Shipping fee will calculated at check out.
We guarantee that orders placed before 11 am will be dispatched the same day (subject to stock availability), exclude weekends and holidays. After receiving your order confirmation message, you will receive another notification when your order has shipped.
Share
Description
Description
Features:
- High-quality crystal tempered glass panel design, never fade
- Touch-sensitive
- Intelligent wireless remote control functions, Make life more convenient and easier
- With the remote control function, you can turn on/off appliances anywhere within your house via your mobile
- Save electricity and energy
- Suitable for home, office, hotel, hospital, and so on.
- Status indication, Current monitoring, and Power statistics function
- Glass Touch Panel.
- Touch ON/OFF control.
- Green/Red LED indicator.
- Works with any 2.4GHz-enabled WiFi router
- Automate your day by setting timers and scheduling your lighting to turn on or off.
- Your Smart WiFi Plug needs to be within a maximum range of 30m from your 2.4GHz WiFi router.
- Added a handy power monitoring feature that allows you to monitor and measure the energy use of the connected appliances.
Specifications:
| Rated Voltage: | AC110V/AC220V |
| Rated Power: | 10/16A |
| Support System: | Android\IOS |
| WIFI model: | Wi-Fi 2.4GHz (note: It will not currently pair with 5.0GHz bandwidth.) |
| WIFI standard: | IEEE802.11b/g/n |
| Power Supply: | Null and Live Line |
| Panel Material: | Crystal glass panel, high-quality flame retardant PC bottom case. |
| Dimension: | 118*72*34mm |
| SAA Approval: | Yes |
| AU Standard: | AS/NZS 60669.1:2020 |
Specification
Specification
Dimension & Weight
Dimension & Weight
Downloads
Downloads

Blog posts
View all-
AC Cleaning Bag Guide: Easy AC Maintenance Tips
Discover Star Sparky’s Cleaning Bag guide! Learn setup, cleaning, and care tips for split-type ACs. #ACCleaning
AC Cleaning Bag Guide: Easy AC Maintenance Tips
Discover Star Sparky’s Cleaning Bag guide! Learn setup, cleaning, and care tips for split-type ACs. #ACCleaning
-
Dimensions and Weights Chart for Split System A...
Selecting the right air conditioner goes beyond assessing cooling capacity; it also involves ensuring the unit’s dimensions are compatible with your space for efficient and hassle-free installation. Accurate measurements play...
Dimensions and Weights Chart for Split System A...
Selecting the right air conditioner goes beyond assessing cooling capacity; it also involves ensuring the unit’s dimensions are compatible with your space for efficient and hassle-free installation. Accurate measurements play...
-
Explore Our Latest Product Catalogue – June 202...
We are excited to announce the release of our June 2025 Product Catalogue! As a trusted supplier of electrical and air conditioning accessories, we’ve carefully curated a selection of high-quality...
Explore Our Latest Product Catalogue – June 202...
We are excited to announce the release of our June 2025 Product Catalogue! As a trusted supplier of electrical and air conditioning accessories, we’ve carefully curated a selection of high-quality...